Onların “et” dediklerine biz et diyemeyiz

Dünyada yapay et konusunda tartışmalar ve çalışmalar Türkiye gündemini meşgul etmeye devam ederken, Türkiye de bazı üniversitelerde bu yönde çalışmalara hızla devam ediyor.

Dünyada şu anda 80’e yakın firma laboratuvar ortamında yapay et üretimi için çalışma yürütüyor.
Yapay et üretimini savunanlar ise bir yandan et fiyatları ucuzlayacak propagandasını yaparken, bir yandan da insanların vicdanlarını etkilemek için “hayvanlar öldürülmeyecek” argümanının çok kullanıyorlar.

Bu tartışmaları İktisat Hareketi kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Mete Gündoğan twitter hesabı üzerinden; yapay et başta olmak üzere diğer tüm etleri haram ve helalik esaslı, yerli ve milli temelli bir değersayımı ile değerlendirdi.

İşte Prof. Gündoğan’ın o değerlendirmeleri

“Bir kısım insanlar laboratuvarda ürettikleri bir yiyeceğe (benzeşiminden dolayı) “et” ismini vermişler. Ancak onların “et” dediğine biz inananlar olarak “et” demiyoruz. Çünkü Allah’ın bildirdiği “et”ler farklıdır. Kuranı Kerim’de Allah, bir kısım hayvanları yememiz için yarattığını ve bunların hangi hayvanlar olduğunu belirtir. “Et”ten kasıt, işte bu hayvanların etidir. Allah bir kavram olarak “et”i tek başına değil kendi isminin anılarak kesilen hayvanların “eti” olarak ifade eder. Kuranı Kerim’de tek başına ifade edilen “et” kavramı sadece denizden elde edilen etler olarak ifade edilir. Bunun için de bazı mezhepler denizden çıkan her şeyin yenebileceğine hükmeder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.