“Havuz Sistemi Geri Dönüyor” Diyenlerin Ağızlarını Büzüşlerinden Ömer Diyecekleri Belliydi

13 devlet üniversitesi ile YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, DSİ, GAP, ÖİB gibi kurumların da aralarında bulunduğu 45 kamu kuruluşunun parası Hazine’de toplanmasına karar verildi.

113 devlet üniversitesi ile YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, DSİ, GAP, ÖİB gibi kurumların da aralarında bulunduğu 45 kamu kuruluşunun parası Hazine’de toplanacak. Uygulama ile kamunun nakit kaynaklarının etkin şekilde kullanılması ve borçlanma faizinin düşürülmesi hedefleniyor.

Havuz sistemi nedir?

Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki Refah-Yol Hükûmeti’ndeki ilk icraatlarından biri olan ‘Havuz Sistemi’nden (parası olan kamu kurumunun ihtiyacı olana finansman sağlaması için oluşturulan kamu tek hesabı) devlet 1 yılda 10 milyar $ tasarruf etmişti. 28 Şubat’ın ekonomik analizini yapan Meclis Darbe Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre havuz sistemiyle iç borçlanma faiz oranların da %2,1 düşüş sağlanmıştı. Ancak darbe girişimiyle uygulamaya son verilmiş, sonrasında ise bankalar da kamunun 46 milyar $’nı hortumlamıştı.

3 Şubat 2018 tarihinde ki, Sabah Gazetesinden Hazal Ateş’in haberini okuyunca, bir gün sonra da Haber7’nin “Havuz sistemi geri dönüyor…” başlıklı haberini okumama gerek yoktu.

Halk arasında bir deyim vardır; “ağzını büzüşünden ömer diyeceği belliydi” diye. Ben de Hazal Ateş’in haberini okuyunca, getirecekleri sistemi anlamıştım. ‘Havuz sistemi’ kısmına yazının sonuna doğru değineceğim.

Neler Konuşulmuş Külliye de?

Cumhurbaşkanı, faizlerin yatırım yapılacak seviyeye çekilmesini ve kamu bankalarının buna öncülük yapmasını istemiş ve “Rotamız istikrarlı ekonomi, kapsayıcı büyüme” mesajını vermiş…
Haberde böyle yazıyor…

Nitekim toplantıyı basına değerlendiren bir başdanışman, kamu bankalarının faizleri aşağı çekme sürecine öncülük edeceğini belirtmiş. Bu süreçte kamu bankalarının özel bankalarla yarışmayacağını söylemiş. (Belki bunları söylemek zorunda hissetti kendisini onu bilemem tabi!)

Düşük Faiz İçin Yol Haritası Şöyle Olacakmış

– Blok mevduata uygulanan faizler aşağı çekilecekmiş.
– Cumhuriyet Merkez Bankası düşüşe destek verecekmiş.
– Daha çok yurt dışı borçlanmaya ağırlık verilecekmiş.

Şimdi Bu Ne Demektir !?

Madde Madde Şöyle İzah Edelim:
– Kamuda var olan paralar bir blok hesapta toplanacak.
– O blok hesap tek elden yönetilecek.
– Toplanan paralar, nispeten düşük faizle kamu bankalarına yatırılacak.
– Bankalar da bunları daha düşük faizlerle üreticilere verecekler.
– Böylelikle, en azından kamu döngüsünde, faizler düşmüş olacak. Bunun olumlu etkileri bütün ekonomiye yansıyacak. Böylelikle de faizler bir düşüş eğilimine girmiş olacak.

Nitekim Haber7 içeriğinde de bunların netleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Belirlenen kamu kurumlarının paraları bir blok hesapta tutulacak. Bunu Hazine Müsteşarlığı yönetecek. Kamu bankalarında nispeten düşük faizle değerlendirecek…

Buna Havuz Sistemi Denmez !

Ne mi diyorum buna?
Buna Havuz Sistemi Denmez efendiler..!!
Dense dense;
Hoş geldiiiin 5 Nisaaaan !!! Bugün hayret ediyor insaaan!!
denir.

Ne Çabuk Unuttunuz !?

– Ya hu bu yöntemlere yakın yöntemler 5 Nisan 1994 kararları öncesi uygulanmadı mı?
– Sonu yüksek cari açık, yüksek enflasyon ve yüksek faizlerle neticelenmedi mi?
– Sonunda kur politikası üzerinden bir yeni denklem oluşturulmadı mı?
– Daha sonra, o denklem de batmadı mı?
– 54.Erbakan Hükümeti’nde Havuz Sistemi işte tam bu mantığı çöpe atmak için kurulmadı mı?
– Ne çabuk unuttunuz? Ne çabuk!

Kamunun parasını özel sektöre peşkeş çekmek için kurulmuş bir düzen vardı. O düzende kamu, parasını düşük faiz ile (%30’lar) bankalara yatırıyordu. Bankalar da aynı parayı tekrar kamuya yüksek faiz ile (%150’ler) satıyordu. Havuz Sistemi bu çarka çomak sokmak için kuruldu. Tüyü bitmemiş yetim hakkını (bu tabiri hatırlayan kaldı mı bilemiyorum) korumak için kuruldu. Şimdi o düzen tekrar geri getiriliyor. Tabi aynen değil de biraz tıraşlı ve makyajlı olarak.

Allah size akıl fikir versin. Ne diyeyim.

Bu bir sistem sorunudur. İçinde bulunduğumuz sistem Borca Dayalı Para Sistemidir [#BDPS]. Bunu komple değiştireceksiniz. Değiştirmezseniz sistem sizi devirecek. Hem de ne devirme olur ama! Bunu anlayın artık.

Bir çift laf da Medya 7 Grubuna

Ya hu sizin Havuz Sistemi takıntınız nedir Allah aşkına?
Önce Varlık Fonu’nu benzettiniz, yanlışınızı anlattım.
Şimdi de bu ‘terbiye edilmiş peşkeş döngüsüne’ benzetmeye çalışıyorsunuz. Hem anlamıyorsunuz, hem de böyle absürt uygulamaların yanında adını kirletmeye can atıyorsunuz.

Bırakın, Havuz Sistemi de bir ümit, bir efsane olarak kalsın.
El atıp da kirletmediğiniz ne kaldı zaten?!

Rahmetli Erbakan Hocamın bir sözünü hatırlatarak bitireyim:

Bunlar; hem hocanın keçisini çalarlar hem de hoca keçi çaldı diye yayarlar!

Vesselam
Prof. Dr. Mete GÜNDOĞAN

__________________________________
NOT: Borca Dayalı Para Sistemi nedir? Nasıl çalışır? Ne yapmak gerekir? gibi konularda detaylı bilgileri Sekiz Deniz Yaylası ve Narkoz kitaplarımdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.