Türkiye’nin İncirlik’i Hemen Kapatırım Demesi Yeter

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik askeri müdahalesini engellemek isteyen Trump’ın tehdidini Akit’e değerlendirdim.

İncirlik’in adı yeter !

ABD ekonomik olarak yapacağı bir saldırı ile askeri olarak yapacağı bir saldırıdan daha fazla tahribat yapacağını görüyor. Kasım’da yaşadık bu saldırıyı. Bir anda dolar 7,2 TL oldu. Şimdi tam da seçim arefesinde benzer şeyi bir daha yaşarsa zor günler geçireceğini biliyor.

Türkiye’nin bu zayıf noktasını çok iyi bildiği için buradan vurmaya ve sonuç almaya çalışıyorlar!

Ben çekiliyorum tamam ama burada yarı otonom bir şey kurdum, buna kimse dokunmasın, hele ki Türkiye aklından bile geçirmesin. Yoksa perişan ederiz’ demek istiyor. Onların açısından çok iyi çalışılmış bir plan.

Diğer yandan ABD’nin Türkiye’de birçok üssü var.

İncirlik bunların en önemlisi. ABD için halihazırda bölgede İncirlik’in başka bir alternatifi yok. Trump’ın tehditlerine karşı Türkiye’nin ‘Ben de İncirlik’i hemen kapatırım’ demesi lazım.

ABD’nin Suriye’de kurduğu üsler İncirlik’in yerini asla dolduramaz !

Çünkü orada üslerin güvenliği garanti edilemez. İncirlik’te nükleer füzeler var. Bu füzeleri kalkıp da Suriye ya da başka bir yerdeki üsse taşıyamaz ABD. Orada birçok grup var ve bunlardan bir tanesi ABD üssündeki stratejik silahları çalarsa ABD’nin itibarı beş paralık olur. ABD bunu asla göze alamaz. İncirlik ABD için vazgeçilmezdir.

Bu tür blöflere Türkiye’nin kanmaması lazım !

ABD’ye şık bir şekilde İncirlik’in önemini hatırlatmak lazım. Cumhurbaşkanımızın ‘ABD’nin ekonomik saldırısı bizden önce İncirlik’i mahveder. Böyle bir girişimi ABD yönetimine tavsiye etmem’ demesi bile yeterlidir. Başka yoruma gerek yok, ABD bunun ne anlama geldiğini gayet iyi anlar. Belli ki bir akıllı ekip Trump’a böyle bir cümle kurdurdu.

Vesselam…
Prof. Dr. Mete Gündoğan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.