Ekonomik Krizden Çıkış Önerileri

RS FM’de Canlı yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle” programında ekonomideki gidişatı ve vatandaşa yansımalarını değerlendirdim. Ekonomideki gidişatın vatandaşı etkilememesi için yapılması gerekenler hakkında özetle şunları söyledim;

Devlet Dönen Paranın Yönünü Değiştirsin

Devlet hali hazırda dönen paranın yönünü değiştirsin. Var olan parayı, yanlış yere harcıyorsunuz. Sabah akşam, haberlerde sahtekarlık haberlerini, verilen paralarla kurtulan büyük şirketleri, büyük şirketlerin banka borçlarının yapılandırılmasını görüyoruz.

Bir Tane Büyüğü Kurtaracağım Derken Milyon Tane Küçüğü Öldürüyorsunuz

Bir tane büyük kurtaracağım derken, milyon tane küçüğü öldürüyorsunuz. Ekonominin çarkını çevirmeniz lazım.

‘Memura Kur Farkı Zammı Yapın’

Ekonominin çarkını çevirmek istiyorsanız bazı şeyler yaparak piyasayı rahatlatırsınız. Mesela, memura kur farkı zammı yapın. Çarkın dönmesi için yapmak lazım. Çark dönmezse, ekonomik kriz siyasi krize, siyasi kriz de devlet krizine tahvil eder. Bunlara dikkat etmek lazım.

Devletimiz Çok Zengin Ve Güçlü Ama Harcama Kanalları Yanlış

Devletimiz aslında çok güçlü ve zengin ama harcama kanalları yanlış. Parayı akıttığınız yerler yanlış. Öncelikle bunun düzeltilmesi lazım.

Vergiler Konusunda Milleti Sıkboğaz Ederseniz Kriz Ortamı Verirsiniz

İçinde bulunduğumuz sistem, Borca Dayalı Para Sistemi (BDPS)dir. Önce bunun değişmesi gerekiyor. Bu değişinceye kadar da, şu andaki krizden hane halkını kurtarmak gerekiyor. Hane halkını kurtarmak için devlet olarak çalıştırdığınıza kur farkı zammı vereceksiniz. Kurdan etkilenmesini engelleyeceksiniz. Tabandaki insanlar, ‘Devlet bize sahip çıktı’ diyecek. Ardından, temel gıda maddelerini sübvanse edeceksiniz. Vergiler konusunda milleti sık boğaz etmeyeceksiniz. Edersen, kriz ortamı verirsin.

Allah memleketimize zeval vermesin!

Vesselam

Prof. Dr. Mete Gündoğan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.